Wybór kołdry będzie w dużym stopniu determinował jakość snu. Stwierdzenie to jest tym bardziej prawdziwe w kontekście coraz chłodniejszych nocy, kiedy miękka i ciepła zimowa kołdra jest w zasadzie obowiązkowa. Co trzeba wiedzieć o kołdrach zimowych i jak wybrać najlepszą? Oto garść informacji na ten temat!

Kołdry zimowe – podstawowe informacje

Jesień i zima niestety nie napawają optymizmem jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła, zwłaszcza w nocy. Szybki spadek temperatury już od początku września i rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że wiele osób martwi się o sen. Dlatego właśnie warto rozważyć zakup kołdry zimowej, która jest korzystnym dla zdrowia i ekonomicznym rozwiązaniem tego problemu. Nie dziwi, że w tym roku kołdra zimowa stała się niezwykle pożądanym towarem:

„Już pierwszy tydzień września tego roku wygenerował sprzedaż kołder zimowych i całorocznych przekraczającą poziom z całego września roku 2021” – Małgorzata Zmuda ze sklepu internetowego Pościel To

Dobra kołdra zimowa nie tylko poprawia jakość snu, ale pozwala utrzymać wysoką temperaturę i jednocześnie wentylację, co może uchronić choćby przed przeziębieniem się. Oczywiście dodatkowo może być estetyczną ozdobą sypialni. Jak wybrać najlepszą kołdrę zimową? Warto wiedzieć, że będą się one różnić wypełnieniem, poszyciem i wzornictwem. Wszystko to ma wpływ na ostateczny komfort i jakość snu, więc warto przyjrzeć się tym kwestiom bliżej.

Czym kierować się przy zakupie kołdry na zimę?

Jak już wspomniano, kołdry zimowe różnią się do siebie kilkoma parametrami, więc wybór tej idealnej nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Jedną z ważniejszych kwestii jest wypełnienie, które ma kluczowy wpływ na izolację termiczną kołdry.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się wypełnienia puchowe, takie jak oferowane przez słynne polskie kołdry Ludwika. Gęsi lub kaczy puch jest niezwykle miękki, dopasowuje się do ciała, a cała kołdra jest mimo wszystko lekka, choć zapewnia bardzo wysoką ochronę przed chłodem. Cięższą, tańszą, ale nieco słabiej sprawdzającą się propozycją na zimę jest wypełnienie z pierza. Zarówno puch, jak i pierze jako produkty naturalne dobrze radzą sobie z wilgocią dzięki czemu potliwość nie powinna stanowić problemu. Dużą popularnością cieszą się również kołdry całoroczne.

Inną opcją mogą być wersję wypełnienia mieszanego z puchem i piórami łączącym część zalet obu rodzajów. Wypełnienia wełniane to dobry wybór dla osób zmagających się z reumatyzmem, gdyż ich miękkość odciąża mięśnie. Wypełnienia syntetyczne to zaś często konieczność dla alergików.

Poszycie kołdry odpowiada w dużym stopniu za komfort jej używania. Bawełniane poszycie będzie dobrze cyrkulować powietrze, więc to świetny wybór na zimę. Mikrofibra to wytrzymałość i szybkie schnięcie, a bambus to również najlepsza opcja dla alergików.

Kiedy zacząć używać kołdry zimowej?

Wrzesień to miesiąc kiedy warto pomyśleć o kołdrze zimowej. Gdy pierwsze chłodniejsze noce sprawią, że letnia kołdra nie wystarczy, należy od razu wymienić ją na zimową. To zdecydowanie dobra forma dbania o zdrowie, a w perspektywie trudnych zimowych miesięcy także rozsądna inwestycja pozwalająca oszczędzić nieco na ogrzewaniu. Dlatego nic dziwnego, że to coraz częstszy zakup także wczesną jesienią!

 

 

Artykuł przypisany do: