Posted on

Oszustwa, wymuszenia, defraudacja, naciągactwo to terminy, które wszystkim nam są dobrze znane. Oszuści istnieją od zarania dziejów i wykorzystują swoje niecodzienne zdolności czy to dla zdobycia korzyści finansowych, czy osobistych. Jednak kilku z nich opanowało swój kunszt do perfekcji i zapisało się na kartach historii jako najwięksi krętacze w dziejach. Oto lista najbardziej kreatywnych, zuchwałych i bezwstydnych oszustów, którzy dopuszczając się malwersacji finansowych zdobyli niebywałe fortuny.

Oscar Hartzell (1919-1934) – suma nieznana

Nielegalne działania Hartzella’a były wymierzone w osoby noszące nazwisko „Drake”. Oszustwo opierało się na domniemanym majątku sir Francisa Drake’a, który nigdy nie został wypłacony w spadku i znajdował się w rękach skarbu brytyjskiego. Oszust zaczął szukać ludzi o nazwisku Drake, informując ich, że jako dalecy krewni, mają prawo rościć sobie prawa do majątku Sir Drake’a. Hartzell zaczerpnął ten pomysł od innego oszusta, który próbował zrobić to samo na nim. Oszust rzekomo miał przygotowywać pozew sądowy, aby zmusić rząd brytyjski do wydania całości majątku. Prosił o wpłaty mające na celu, przyśpieszenie jego działań i obiecywał zyski w wysokości 500:1 od każdego przekazanego mu dolara.

Ten system był na tyle skuteczny, że w 1924 roku Hartzell przeniósł się do Londynu, gdzie żył w luksusie i wyręczał się swoimi przedstawicielami aby Ci nadal pozyskiwali fundusze od innych Draków w całych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna w końcu został aresztowany i skazany za oszustwo w 1934 roku. Nikt nie wie, ile dokładnie pieniędzy udało mu się wyłudzić.

Charles Ponzi (1920) – 20 milionów dolarów

Ponzi, Włoch pochodzący z Parmy, przybył do Bostonu w 1903 roku i zasłynął jako twórcą jednego z najbardziej znanych, a zarazem najprostszych oszustw w historii – piramidy finansowej. Genialna natura tego schematu polega przede wszystkim na jego prostocie, co jest skuteczne do tego stopnia, że podobne oszustwa tego typu w różnych formach funkcjonują do dnia dzisiejszego. Ponzi został aresztowany i oskarżony o 86 oszustw, następnie skazany na 14 lat pozbawienia wolności. Zmarł bez grosza przy duszy.

Kazutsugi Nami (2007) – 1,4 miliarda dolarów

Prezes tokijskiej firmy L&G Bedding, stał za największym przekrętem inwestycyjnym w historii Japonii. Podczas gdy większość oszustw na podobną skalę wyłudzała pieniądze od korporacji lub zamożnych osób, to oszustwo Nami’ego za ofiarę wybrało przeciętnych ludzi. Krętacz oszukał 37 000 osób.

Nami obiecywał szybkie wzbogacenie się dzięki inwestycji w wirtualną walutę o nazwie Enten. Oszust obiecywał roczne zyski w wysokości aż 36% kwoty inwestycji. Jednak dywidendy były wypłacane wyłącznie w Enten. W 2007 roku ogłoszono upadłość firmy, a Nami został skazany na 18 lat pozbawienie wolności.

Joseph Nacchio (2007) – 3 miliardy dolarów

Dyrektor generalny Qwest Communications International, kierował programem oszustw finansowych wycenianych na olbrzymie sumy oraz zawyżał ceny akcji i był winnym wykorzystywania poufnych informacji w obrocie papierami wartościowymi. Nachio niesłusznie poinformował inwestorów, że agresywne cele dotyczące obiecywanych wyników przychodów zostaną osiągnięte, wiedząc jednocześnie, że firma zmierza ku absolutnej katastrofie. Na sprzedaży akcji tymi metodami zarobił ponad 50 milionów dolarów. Został skazany za 19 przestępstw. Nakazano mu zwrot 52 milionów dolarów, które zarobił na nielegalnym obrocie akcjami, a także nałożono na niego grzywnę rzędu 19 milionów dolarów i pozbawiono wolności na 6 lat.

Kenneth Lay i Jeffrey Skilling (2001) – 74 miliardy dolarów

Słynny globalny skandal na przełomie wieków. W pewnym momencie spółka Enron kierowana przez Lay’a i Skilling’a była siódmą co do wielkości firmą w USA z ceną akcji wycenianą nawet na 90 dolarów. Dzięki kreatywnym procedurom księgowym, zdołano ukryć setki milionów długów w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa. Oszustwa zostały dokonywane za pośrednictwem spółek fasadowych, które były nielegalnie wykorzystywane do unikania podatków lub uzyskiwania różnych form finansowania.

Gdy przekręt został odkryty i rozpoczęto dochodzenie, ceny akcji runęły w dół i spółka upadła, zabierając ze sobą piątą co do wielkości firmę księgową w Stanach – Arthur Anderson. Skilling został skazany w 2006 roku na 24 lata więzienia, a Lay zmarł kilka miesięcy przed ogłoszeniem wyroku.

Bernard Madoff (2008) – 64,8 miliarda dolarów

Madoff, za pośrednictwem swojej firmy Madof Investment Securities LCC, stworzył jedną z najskuteczniejszych i najbardziej znanych form schematu Ponziego. Była to największa piramida finansowa w historii. Prokuratorzy oszacowali skalę oszustwa na 64,8 miliarda dolarów.

 

Madoff oferował skromne, ale stałe zyski, początkowo za swój cel wybierał ekskluzywną klientele , którą znajdował za pośrednictwem wysokiej klasy, elitarnych klubów i lokali. Zyski oszusta wynosiły około 10%, czyli mniej niż typowy schemat Ponziego, który pozwalał na wyciągnięcie z puli 20%. Takie działania znacznie uśpiły czujność organów ścigania i nie wzbudziły żadnego alarmu. Zaufana reputacja Madoffa jako maklera o dużym wolumenie obrotów sprawiła, że rynki uważały jego transakcje za nowatorskie, świetnie zaplanowane i wyprzedzające swoje czasy. Schemat zaczął się rozpadać wraz z kryzysem z 2008 roku. Szacuje się, Madoff poszkodował 13 500 organizacji i inwestorów za co został skazany na 150 lat kary więzienia.